امروز: شنبه 31 فروردین 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

دانلود تحقیق نقش ارث در بزهكاری

دانلود تحقیق نقش ارث در بزهكاری دسته: حقوق
بازدید: 1 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 87 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 20

بر اساس تحقیقات و مطالعات انجام شده ، دو عامل «وراثت» و «محیط» ، سهم بسزایی در میان بزهكاری دارند

قیمت فایل فقط 7,700 تومان

خرید

مقاله حاضر به نام نقش ارث در بزهكاری شامل بخش های زیر می باشد :

  • نقش وراثت و محیط و عوامل غیر ارثی در بزه.
  • آیا امكان دارد انسان ذاتی و بالفطره بزهكار باشد ؟
  • علل رفتار غیر عادی و نا بهنجاری های روانی .
  • خصوصیات رفتارهای بزهكارانه وراثتی در انسان .
  • اصل وراثت از سنن غیر قابل تبدیل الهی است .

بر اساس تحقیقات و مطالعات انجام شده ، دو عامل «وراثت» و «محیط» ، سهم بسزایی در میان بزهكاری دارند . اما سوابق نشان می دهد كه نه وراثت و نه محیط هیچ كدام به تنهایی نمی توانند عامل ایجاد جرم باشند . بلكه زمینه ارثی فرد ، همراه با خصوصیات خلقی و محیطی و تأثیری كه افراد دیگر در زندگی انسان دارند، می تواند سبب بروز جرم باشد . از نظر قضایی نیز نقش وراثت و محیط به عنوان عوامل غیر ارادی در بروز جرم كه منجر به تحریف اراده می شود ، می باشد . ( سایت اینترنتی گوگل )

وراثت : یكی از عواملی كه شخصیت فرد را تحت تأثیر خود قرار داده و مورد توجه جرم شناسان نیز واقع شده است ، عوامل ارثی می باشد . همان طور كه انسان از لحاظ مالی وارث بستگان خود می باشد ، ممكن است از نظر فردی نیز وارث استعدادهای نیاكان خود و صفات خوب و بد آنها كه از راه وراثت به او منتقل می شود ، باشد . شباهت ظاهری والدین با كودكان چون رنگ چشم یا سفیدی چهره و مقایسه رفتارهای پدر و مادر با فرزند چون نحوه تربیت ، مهرورزی و مانند اینها ، وراثت را همیشه به عنوان یك پدیده قابل تأمل مطرح كرده است . لازم به ذكر است كه در دین مبین اسلام نقش و راهنما مورد توجه بوده و از وراثت با كلمه «عرق» یاد شده است .     ( همان منبع )

عوامل ذاتی غیر ارثی : قبل از انعقاد نطفه و تشكیل جنین ، عوامل ارثی به نحوی از طریق ژنها در شخصیت افراد مؤثر واقع می شود . عوامل دیگری نیز وجود دارند كه از زمان انعقاد نطفه تا زمان تولد جنین اثر می گذارد و تأثیر هر یك از عوامل در شخصیت طفل غیر قابل انكار می باشد و به دو دسته عوامل مربوط به دوران حاملگی و عوامل مربوط به دوران زایمان تفكیك می شود . ( همان منبع )

عوامل مربوط به دوران حاملگی عبارتند از : سن مادر ، سوء تغذیه ، تأثیر داروهای شیمیایی ، تأثیر الكل و مواد مخدر ، بیماری های مادر در دوران بارداری ، حالات هیجانی و عاطفی مادر و تأثیر تشعشعات رادیو اكتیو . ( همان منبع )

آیا امكان دارد انسان به طور ذاتی و بالفطره بزهكار باشد ؟

گروهی از متخصصان كه بر روی الگوهای جرم و بزهكاری تحقیق می نمایند ، تأثیرات عوامل زیستی و فیزیولوژیكی را مد نظر قرار داده و عده ای نیز تأثیرات احساسی ، اجتماعی و محیطی را در نظر می گیرند و در مقایسه با یكدیگر به این نتیجه می رسند كه عوامل اجتماعی ، روانی و محیطی بسی مؤثرتر از سایر عوامل در بروز بزهكاری است . ( ناسازگاری و بزهكاری در كودكان )

لومبرسو با تكیه بر تأثیرات زیستی و محیطی ادعا دارد كه برخی از بزهكاران ، بالفطره مجرم و متمایل به انجام بزهكاری هستند و از این رو برای نخستین بار عبارت «جرم بالفطره و ذاتی» (Criminal Born) را وارد بحث جرم شناسی نمود . وی ادعا می كند كه در بدن كودكان بزهكار ، نقصی به نام استیگماتا (Stigmata) وجود دارد كه آنان را ناخواسته با سمت بزهكاری سوق می دهد . ( همان منبع )

از دیرباز بر روی این موضوع بحثهای زیادی شده است و غالب اندیشمندان و جرم شناسان قدیمی بر این باورند كه عامل زیستی یا بیولوژیكی در ارتكاب كودكان به جرم دخالت دارد . فاكتورها و عوامل بیولوژیكی و فیزیولوژیكی مورد ادعا در بروز جرایم با پیشرفت علم و بالاخص با مشخص شدن قوانین وراثتی كه از سوی مندل (84-1822) مطرح گردید بیش از پیش ذهن مدعیان به تأثیرات زیستی و وراثتی را در بروز جرایم و بزهكاری در كودكان را مشغول داشت . ( همان منبع )

عوامل وراثتی در واقع آثاری هستند كه از هسته اسپرماتوزوئید پدر و هسته تخم مادر كه به نام زیگوتا معروف بوده و به شكل سلول واحد باردار شده است ، با برگیری خصوصیات كروموزوم آن از نسلی به نسل دیگر انتقال می یابد . هر كدام از ما انسانها علاوه بر داشتن یك سری خصوصیات منحصر به فرد ، حامل برخی از آثار و خصوصیات وراثتی نیز هستیم . این خصوصیات به صورت ژنهای وراثتی شناخته شده و با توسعه و رشد بدن در تمامی سلولهای بدن جای یافته و تا پایان عمر با انسان به حیات و توسعه خود ادامه می دهند . به عبارتی روشن تر ، انسان به ناخواسته از طریق مجموعه ای از آثار و خصوصیات وراثتی كه گریز و رهایی از آنها اجتناب ناپذیر است ، تا پایان عمر كنار آمده و آن را می توان به عنوان بخشی از سرنوشت غیر قابل تغییر انسان تلقی نمود . این ویژگی ها به قدری در سرنوشت انسان مؤثرند كه می توانند رفتارها ، عملكرد ، نوع دیدگاه ، فكر و كنش و واكنش های فرد را به صورت مثبت و یا منفی در آینده شكل دهند .      ( همان منبع )

به طور كلی در شناخت علل رفتار غیر عادی و عصبی روانی چگونگی شخصیت انسان و عواملی كه در سازندگی آن موثرند ، مورد توجه قرار می گیرد . این عوامل به دو دسته مشخص تقسیم می شوند كه عبارتند از :

عوامل محیطی

عوامل فردی

1- عوامل داخلی یا فردی ( مهیا ساز )

2- عوامل خارجی ( آشكار ساز )

به طور دقیقتر ، این عوامل و خصوصیات را می توان به شكل نمودار فوق فرض كرد . همچنین بیماریها و اختلالات رفتاری را در دایره دیگری در میان آن تصویر نمود . با تفكیك دو قسمت تحتانی و فوقانی نمودار بزرگتر ، قسمت فوقانی ، فاكتورهای خارجی و محیطی را نشان می دهد و قسمت تحتانی ، فاكتورهای داخلی و فردی را نشان می دهد . ( روانشناسی و روانپزشكی كیفری )

1- عوامل داخلی ( فردی ) :

عوامل داخلی كه شامل قسمت تحتانی نمودار فوق است ، گر چه دو قسمت جداگانه ندارد ، ولی از دو گروه عوامل مخلوط تشكیل یافته كه عبارتند از عوامل ژنتیكی ( ارثی ) و عوامل سرشتی .

نقش ارث در علل رفتار غیر عادی و نابهنجاری های روانی : فرهنگ لیزه وراثت را چنین تعریف می كند : «شرایطی كه باعث می شود حالات جسمانی و نفسانی از پدر و مادر به اولاد انتقال یابد ، وراثت نام دارد .» به نظر ریبو وراثت قانونی از حیات شناسی است كه تمام موجودات زنده در پرتو آن در اعقاب خود تكرار می شوند . ( همان منبع )

به عقیده دكتر آذرم ، مقصود از توارث بررسی شباهت های موجود بین خویشان و نزدیكان مخصوصاً والدین و فرزندان است . هر فردی از طریق سلولهای تناسلی نر و ماده ( اسپرماتوزوئید و اوول ) با پدر و مادر خود مربوط است و هیچ رابطه مستقیم دیگری بین آنها موجود نیست ، به طوری كه می توان گفت شباهت یا مجموعه خواصی كه از پدر و مادر به فرزندان داده می شود توسط همین سلولها انتقال می یابد . ( همان منبع )

فایل ورد 20 ص

قیمت فایل فقط 7,700 تومان

خرید

برچسب ها : نقش ارث بزهكاری , نقش وراثت , عوامل غیر ارثی در بزه , اصل وراثت از سنن غیر قابل تبدیل الهی

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر